Selvstyrkingskurs på Reinsvoll høsten 2025
For tredje år på rad har Sagatun Recovery arrangert selvstyrkingskurs på Reinsvoll i samarbeid med Kulturnettverket Oppland. Fjorten deltakere fikk gjennom fire kursdager arbeide med temaene brukermedvirkning, kommunikasjon, empowerment og recovery. Med utgangspunkt i teoretisk igangsetting fra kursholderne fikk deltakerne spinne videre på temaene i fellesskap gjennom refleksjoner, diskusjoner og praktiske øvelser.
Hvorfor selvstyrkingskurs?
I sin evaluering av kurset uttrykte en kursdeltaker at «kurset har satt i gang tankeprosesser og refleksjon om viktige begreper». En annen skrev at det å ha «turt å prate så andre hører på meg» var en viktig erfaring å ta med seg fra kurset. En tredje deltaker oppsummerte kursdagene med hvor viktig det er «å få jobbe med eget hode ved å sette ting ned på papir og deretter drøfte dette sammen med andre. (…..) Fokus på identitet og selvrespekt (……) har vært høydepunktet for min del.»
Selvstyrkingskurset har som målsetting å styrke både enkeltindivider og brukerrepresentanter gjennom informasjon om bl.a. hvordan man aktivt kan medvirke i egen behandling og i eget liv. Brukermedvirkning har vist seg å ha en terapeutisk effekt gjennom det å i større grad sette mennesker i stand til å være aktive i egne bedringsprosesser i stedet for bare å være passive mottakere av et tjenestetilbud. «Lave stemmer skal også høres», og det å fremme likeverdig samarbeid mellom den som skal hjelpe og den som skal motta hjelp er sentrale mål for kurset. For å få til dette, er god kommunikasjon, kunnskap om rettigheter og plikter og å hente fram egne kompetanser, interesser og ferdigheter viktig.
Fellesskap og hverdagsverktøy
Deltakerne har alle sin unike historie med inn i kurset. Dette gjelder også kursholderne som har egenerfaring og som også har gått kurset selv. Kompetanser, erfaringer og kunnskaper er ulike, men til tross for dette finnes det likhetspunkter deltakerne imellom. Gjennom refleksjon og samtaler i par og grupper, klarte de å tenke høyt og diskutere ulike temaer. Deltakerne ble også presentert ulike hverdagsverktøy for kartlegging og selvhjelp. I et recoveryperspektiv er det å kunne finne tilbake til tilhørighet, håp, identitet, mening og empowerment helt sentralt. Disse faktorene er viktige for alle mennesker for å oppleve livskvalitet og mening i livet – også når livet butter.
I kursrommet ble det plass til både humor, alvor, raushet, mot og medmenneskelighet. Det å kjenne på at en ikke er alene om vonde livserfaringer, kan være godt i seg selv. Som en siste viktig oppgave fikk kursdeltakerne komme med innspill til tjenesteapparatet for hvordan brukermedvirkning kan implementeres på en måte som kommer framtidige brukere til gode.
Vi takker deltakerne for engasjement, aktivitet, innspill og klokskap og ønsker dem lykke til videre.
